ABSOLWENCI WYDZIAŁU MATEMATYKI, INFORMATYKI I EKONOMETRII

Hello, my name is Nguyen Thi Mo, one of the first international graduates on Faculty of Mathematics, Computer Science and Econometrics of University of Zielona Góra.
I was really impressed by the enthusiasm of the professors of Zielona Gora University. They helped me quickly get used to the effective research methodology. During my studies at the school, I found a way to suit myself. Currently, I am working in a trading company.Some of my friends are interested in studying abroad, I recommend Zielona Gora University for them. I hope that Zielona Gora University is growing more and more.

My name is Thuy Le, one of the first international graduates on Faculty of Mathematics, Computer Science and Econometrics of University of Zielona Góra.
After two years of studying in the department, I found myself prepared for my professional development. Indeed, the university’s professors were very helpful and genuinely cared about their students’ academic careers. That was the first time I studied abroad, so I was afraid that I would face much difficulty in keeping up with classes which were taught in a language different from my mother tongue. However, thanks to the friendly environment and the professors, I managed to fit in and excel during my education at the university. Right now, I am currently in Vietnam and have become a teacher at a university. If I had a chance to pursue higher education, I would still choose University of Zielona Góra.
Thuy Le

Nazywam się Wioletta Pytka i jestem studentką II stopnia kierunku matematyka na Uniwersytecie Zielonogórskim. Podczas pierwszych trzech lat studiów mogłam uczestniczyć w projekcie pt. „Zwiększenie liczby absolwentów kierunku matematyka na Uniwersytecie Zielonogórskim”. W ramach projektu miałam możliwość wzięcia udziału w dodatkowych zajęciach z zakresu m.in. podstaw rachunkowości, prawa spółek i prawnych podstawy działalności gospodarczej oraz sprawozdawczość finansowej. Zaszczytem dla mnie było wysłuchanie wielu interesujących wykładów znanych polskich i zagranicznych naukowców (prof. Armina Hoffmanna, prof. Yaira Censora, prof. dr hab. Tadeusz Nadzieja, prof. dr hab. Andrzej Fryszkowski, prof. Christian Grossmann, dr hab. inż. Jarosława Zawadzkiego, prof. PW).
Uczestnictwo we wszystkich tych zajęciach pozwoliło mi przygotować się do jednego z najbardziej prestiżowych egzaminów EBC*L European Business Competence Limcence (Europejski Certyfikat Kompetencji Biznesowych).
Dzięki zdobytej wiedzy oraz zdaniu egzaminu EBC*L uzyskałam zatrudnienie w jednej z największych firm w Polsce zajmującej się systemami ERP. Studiowanie matematyki z jednoczesnym zdobywaniem kwalifikacji zawodowych potwierdzonych certyfikatami pomogło mi zrealizować swoje marzenia i cele życiowe.Wioletta Pytka

W latach 2012-2015 miałam przyjemność uczestniczyć w projekcie - „Zwiększenie liczby absolwentów kierunku matematyka na Uniwersytecie Zielonogórskim” w ramach tzw. kierunków zamawianych finansowanych ze środków Unii Europejskiej.
Tradycyjny program studiów matematycznych został bardzo urozmaicony. Miałam możliwość uczestniczyć w zajęciach z podstaw optymalizacji. Zarówno laboratoria jak i wykłady z tego przedmiotu były prowadzone w całości w języku angielskim przez profesora z Uniwersytetu w Ilmenau.
W ramach projektu miałam także możliwość uczestnictwa w tzw. wykładach otwartych prowadzonych przez gości z innych ośrodków naukowych, badawczych zarówno krajowych jak i zagranicznych. Wykłady te były bardzo interesujące. Nie była przedstawiana na nich typowa, „sucha” wiedza matematyczna, ale pokazano nam, jak można praktycznie wykorzystać matematykę w innych dziedzinach wiedzy. Szczególny nacisk był na to, by przedstawić praktyczne zastosowanie narzędzi matematycznych. Wyjątkowo zainteresował mnie wykład odnośnie metod geostatystycznych. Moja później napisana praca licencjacka także dotyczyła statystyki. W ramach projektu odbywały się tzw. zajęcia weekendowe. Były to spotkania na których uczyłam się podstaw przedsiębiorczości i rachunkowości. Po zakończeniu tych zajęć otrzymałam certyfikaty potwierdzające znajomość specjalistycznych programów wykorzystywanych w tych dziedzinach.
Udział w projekcie dał mi także szansę zdobycia Europejskiego Certyfikatu Kompetencji Biznesowych. Jest to dokument potwierdzający umiejętności ekonomiczne na rynku pracy w całej Europie i wydawany jest przez ośrodek w Austrii.
Kolejnym profitem udziału w projekcie były płatne staże studenckie. Miejscem odbycia mojego 3 miesięcznego stażu był Urząd Skarbowy w Świebodzinie. Podczas jego trwania wykonywałam pracę w dwóch działach: obsługa bezpośrednia i egzekucja administracyjna. Dzięki temu zapoznałam się z działalnością Urzędu Skarbowego, z systemem komputerowym oraz specjalistycznymi programami stosowanymi w tej jednostce. Staż pozwolił na powiązanie zdobytej wcześniej wiedzy teoretycznej z praktyczną. Po jego zakończeniu zaproponowano mi dalszą współpracę.
Podsumowując, studia na kierunku zamawianym UZ były niezwykle atrakcyjne. Z perspektywy czasu widzę, że dodatkowe zajęcia znacząco poszerzyły zakres miejsc, do których można aplikować o pracę. Istotne jest to, że w moim CV znajdzie się nie tylko informacja o skończonych studiach, ale także dodatkowe pozycje określające umiejętności pozaprogramowe, które są potwierdzone stosownym certyfikatami. Wszystko to, w moim odczuciu, znacząco zwiększa konkurencyjność matematyka na rynku pracy.
Marta Ryś
Witam, mam na imię Arek. Moja przygoda z Wydziałem Matematyki, Informatyki i Ekonometrii Uniwersytetu Zielonogórskiego rozpoczęła się w 2009 roku. Dziś z dumą mogę nazwać siebie absolwentem kierunku Informatyka i ekonometria na tymże właśnie wydziale.

Wybór kierunku studiów nie był przypadkowy i opierał się na przekonaniu, że po jego ukończeniu będę mógł bez problemu znaleźć pracę, która będzie spełniać moje oczekiwania. Jest tak dlatego, że z mojego punktu widzenia łączy on w sobie to, co jest bardzo pożądane na rynku pracy. W dzisiejszym świecie połączenie wiedzy z zakresu informatyki oraz wykorzystania narzędzi matematycznych i statystycznych w ekonomii daje dużą przewagę nad innymi przy staraniu się o pracę. Często pracodawcy wymagają od pracowników na stanowiskach informatyków, by potrafili oni wykorzystać swoje umiejętności w aspektach związanych z ekonomią oraz od analityków, by byli biegli w obsłudze bądź wręcz posiadali umiejętność opracowania własnego oprogramowania, które pomoże im w ich pracy. Wszystko to sprawiło, że nie miałem żadnych wątpliwości co do tego jaki kierunek chcę studiować.
Wydział podejmuje współpracę z uczelniami na całym świecie. Dzięki temu dla zdolniejszych studentów istnieje realna szansa na wyjazd choćby do Portugalii, by tam odbyć część swoich studiów. Nie muszę nikogo przekonywać, że zdobyte dzięki temu doświadczenie będzie mile widziane przez pracodawców u nas w kraju. Także wiele firm poszukuje ambitnych i chętnych do współpracy studentów, którzy zdobytą wiedzę na uczelni mają szansę wykorzystać w prawdziwej pracy.
Jeśli chodzi o atmosferę panującą na uczelni, to jest ona z pewnością przyjazna studentowi i pozwalająca na rozwijanie jego zainteresowań, także tych niezwiązanych ściśle z jego kierunkiem studiów. Mogę z pełnym przekonaniem powiedzieć, że wszyscy wykładowcy, z którymi miałem przyjemność mieć zajęcia, starają się jak tylko mogą, by zachęcić studentów do ponadprogramowego rozwijania swojej wiedzy, a ich podejście do nich jest bardzo życzliwe. Niech świadczy o tym choćby fakt, że przystępując do studiowania nie spodziewałem się tego, że będę kiedyś kontynuował naukę na stopniu doktoranckim. Dziś tak właśnie jest i w dużej mierze wynika to z zainteresowania mnie zagadnieniami z zakresu statystyki przez prowadzących zajęcia. Nie można nie wspomnieć o przemiłych paniach z dziekanatu, które nie tylko służą profesjonalną pomocą związaną z większością spraw związanych ze studiowaniem, ale także dobrym słowem i uśmiechem, co powoduje, że chcąc załatwić jakąś sprawę w dziekanacie, idzie się tam z chęcią. Jestem przekonany, że takich pracowników dziekanatu mogłaby nam pozazdrościć każda uczelnia na świecie.
Teraz gdy wspominam kolejne lata nauki, które upłynęły podczas moich studiów wiem, że dokonałem właściwego wyboru decydując się na tę uczelnię. Myślę, że Ty również odnajdziesz tutaj pasję związaną z nauką przedmiotów ścisłych. Spróbuj, naprawdę warto.
Pozdrawiam,
Arkadiusz Kozioł

Jestem absolwentka kierunku Informatyka i Ekonometria, specjalność Systemy Informacyjne. Studia wspominam bardzo dobrze. Kierunek nie należy do najłatwiejszych, studia wymagały dużo pracy i zaangażowania, ale zawsze można było liczyć na wsparcie prowadzących zajęcia. To właśnie podczas studiów zainteresowałam się kryptografią i tej tematyki dotyczyła moja praca magisterska.
Obecnie jestem pracownikiem naukowym w niemieckim Instytucie naukowo-badawczym IHP, we Frankfurcie nad Odra. W dalszym ciągu zajmuję się kryptografią, tej tematyki dotyczy moja praca doktorska, którą właśnie kończę. Praca jest realizowana w ramach projektu europejskiego SMARTIE. W tym projekcie jestem również odpowiedzialna za sprawy związane z zarządzaniem. Mogę śmiało powiedzieć, że wiedza zdobyta podczas studiów na Wydziale Matematyki, Informatyki i Ekonometrii w stu procentach jest wykorzystywana w mojej pracy zawodowej – matematyka i informatyka w pracy technicznej, a przedmioty z zakresu ekonomii i zarządzania w administrowaniu projektami oraz w pisaniu projektów.
Pozdrawiam
Anna Sojka-Piotrowska

Jestem absolwentem kierunku Informatyka i Ekonometria o specjalności Systemy Informacyjne. Jest to kierunek wymagający, ale przy odpowiednim zaangażowaniu każdy jest w stanie go ukończyć.
Nieoceniona była pomoc Pań pracujących w dziekanacie. Nie był to jedyny dziekanat, w którym miałem okazję być, ale z pewnością najlepszy pod wieloma względami.
Studiowanie na tym wydziale pozwoliło mi wykształcić się w różnych dziedzinach. Obecnie jestem właścicielem firmy informatycznej. Po zakończeniu studiów dalej utrzymuję kontakt z prowadzącymi i współpracuję z Uniwersytetem Zielonogórskim.
Studia te są ciężkie ale dzięki temu są też prestiżowe. Wielu studentów kończąc kierunek Informatyka i Ekonometria nie musiało długo szukać pracy.
Arkadiusz Zagajewski

Jestem absolwentem Uniwersytetu Zielonogórskiego na Wydziale Matematyki Informatyki i Ekonometrii na kierunku matematyka ze specjalnością matematyka z informatyką w finansach i ubezpieczeniach. Atmosfera panująca na wydziale nie pozwoliła mi się tak szybko z nim rozstać i postanowiłem rozpocząć studia trzeciego stopnia (doktoranckie).
Jak każdy doskonale pewnie już wie z własnego doświadczenia nauka przedmiotów scisłych, a zwłaszcza matematyki, nie polega na pamięciowym przyswajaniu wiedzy, tylko, co jest bardzo cenne, na poznawaniu jej ze zrozumieniem. I od tego właśnie wszystko się zaczyna ...
Kolejne etapy zagłębiania się w tajniki ogólnie pojmowanej matematyki pozwalają nam zrozumieć wiele zjawisk z codzienności w znacznie inny, bardziej logiczny sposób. Studia na kierunku matematyka to nie tylko – jak wiele osób myśli – czysta matematyka i liczenie. Wydział oferuje wiele specjalności na dwóch kierunkach, które umożliwiają przyszłym absolwentom łatwiejsze pozyskiwanie pracy.
Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem studiów na kierunkach ścisłych i chcesz bardziej logicznie poznać otaczającą Cię codzienność, to bez zastanowienia postaw na Wydział Matematyki Informatyki i Ekonometrii.
Maciej Kozaryn

Cześć,
mam na imię Michał i jestem studentem ostatniego roku na kierunku Informatyka
i Ekonometria, specjalność Systemy Informacyjne. Ukończyłem już studia pierwszego stopnia
na tym kierunku, a teraz kontynuuję naukę na studiach drugiego stopnia.
Wybierając ten kierunek nie do końca zdawałem sobie sprawę o co tak naprawdę w nim chodzi, ale po prawie 5 latach studiów mogę śmiało powiedzieć, że to był dobry wybór. Wiedza, którą tu nabyłem pozwala na pracę w bardzo wielu zawodach: programisty, statystyka, analityka finansowego i wielu, wielu innych. Potwierdza to fakt, że zarówno ja, jak i większość moich kolegów z roku znalazło pracę już w trakcie studiów.
Muszę przyznać, że przedmioty ekonometryczne nie były moją mocną stroną, mimo to dzięki świetnym wykładowcom nie tylko je zaliczyłem, ale nawet polubiłem.
Nie mógłbym nie wspomnieć o przemiłych Paniach z dziekanatu, których nie znajdziecie na żadnym innym wydziale, ale co tu dużo mówić, przekonacie sie sami.
Pozdrawiam!
Michał Stawski

Cześć,
nazywam sie Kamil Światek.
Jestem absolwentem kierunku matematyka ze specjalnością matematyka z informatyką w finansach i ubezpieczeniach na Wydziale Matematyki, Informatyki i Ekonometrii w Zielonej Górze.
Wszystkie osoby, które zastanawiają się czy podjąć studia na kierunku matematyka na Uniwersytecie Zielonogórskim zachęcam do wybrania naszej uczelni.
Moim zdaniem największym atutem UZ jest wysoko wykwalifikowana kadra naukowa, dzięki czemu można rozwijać swoje zainteresowania matematyczne. Najlepszym potwierdzeniem tego jest to, że jestem studentem II roku studiów doktoranckich w dyscyplinie matematyka.
Osobom, które zdecydują się na studiowanie na naszym uniwersytecie życzę samych sukcesów.
Do zobaczenia na UZ:)

Marcin Olech
Jestem absolwentem kierunku informatyka i ekonometria Uniwersytetu Zielonogórskiego. Wybrałem ten właśnie kierunek studiów, gdyż jest on specyficzny. Łączy bowiem w sobie wiedzę z zakresu ekonomii, matematyki oraz informatyki, co jest bardzo przydatne z punktu widzenia analizy współczesnych zjawisk gospodarczych. Dzisiaj, kiedy jestem już absolwentem, nie żałuję tego wyboru. Dzięki dobrze wykwalifikowanej i kompetentnej kadrze naukowej mogłem zdobyć wiele przydatnych umiejętności. Dodatkowym atutem jest niewątpliwie możliwość znalezienia pracy w praktycznie wszystkich instytucjach i podmiotach gospodarczych. Nabyte przeze mnie na informatyce i ekonometrii kwalifikacje w dużym stopniu ułatwiły mi odnalezienie się na rynku pracy, zwłaszcza w dobie kryzysu gospodarczego. Dzięki temu kierunkowi łatwo znalazłem zatrudnienie w dziedzinie, którą lubię i w której chciałbym się dalej rozwijać. Dlatego zachęcam do studiowania na Wydziale Matematyki, Informatyki i Ekonometrii Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Cześć!
Mam na imię Kasia. Parę lat temu skończyłam studia na Wydziale Matematyki, Informatyki i Ekonometrii w Zielonej Górze. Obecnie mieszkam w Nowym Jorku i zaczynam studia podyplomowe na New York University. A zawdzięczam to przede wszystkim temu, że Uniwersytet Zielonogórski jest tu znaną i szanowaną uczelnią. Dzięki temu z zaakceptowaniem mojego dyplomu i zaliczonych przedmiotów z Polski nie miałam żadnego problemu.
Zastanawiasz sie, czy zacząć studia na UZ? Zapewniam Cię, że ta uczelnia to świetny wybór. Wykwalifikowani wykładowcy, bardzo mili pracownicy i świetna atmosfera.
Serdecznie polecam i życzę przyjemnej nauki na Uniwersytecie Zielonogórskim.
Pozdrawiam serdecznie zza wielkiej wody.
Joanna Katarzyna Kędziora-Kaniuczok

Studia na Wydziale Matematyki, Informatyki i Ekonometrii wymagają dużo pracy, jednak dają wiele satysfakcji i możliwości zatrudnienia.
Warty podkreślenia jest dobry kontakt studentów z prowadzącymi zajęcia oraz bogata oferta uczelni zagranicznych, na których można zrealizować cześć studiów - w moim przypadku było to kilka semestrów spędzonych na Uniwersytecie w Kaiserslautern w Niemczech. Zdobyte doświadczenia pomogły mi w znalezieniu pracy i rozpoczęciu studiów doktoranckich na Uniwersytecie w Eindhoven (Holandia).
Jeśli więc chcesz, aby czas Twoich studiów był zarówno ciekawy jak i pożyteczny, zdecydowanie mogę Ci polecić studia na tym Wydziale.
Agnieszka Lutowska

Obecnie pracuje w instytucie ITWM (Fraunhofer Institut für Techno - und Wirtschaftsmathematik) w Kaiserslautern. Zajmuję się dynamiką cieczy, modelowaniem matematycznym, symulacjami numerycznymi oraz ich zastosowaniem w przemyśle. Studia na Wydziale Matematyki, Informatyki i Ekonometrii dały mi solidne podstawy matematyczne, które zaowocowały w moim dalszym rozwoju naukowym.
Studia matematyczne nie należą może do najłatwiejszych, jednak matematyka jest fascynującą dziedziną nauki i daje absolwentom olbrzymie możliwości zatrudnienia. Dlatego zachęcam wszystkich do studiowania matematyki na naszym Uniwersytecie.
dr Dariusz Niedziela

Paweł Zawadzki
To właśnie od Uniwersytetu Zielonogórskiego - na którym panuje znakomita atmosfera, wspólne zrozumienie, a aklimatyzacja przebiega nadzwyczaj szybko i przyjemnie - zaczęła sie moja życiowa przygoda. Dzięki panującym tam bardzo dobrym warunkom do zdobywania wiedzy udało mi się dojść do tego, czym dziś mogę dumnie i śmiało reprezentować UZ. Zdobyte oraz rozwinięte tam umiejętności wykorzystuję do dziś w życiu zawodowym.
Byłem studentem Wydziału Matematyki, Informatyki i Ekonometrii. Spoglądając w przeszłość wiem, że to własnie matematyka, logika oraz czysta kalkulacja w konstruktywnym rozwiązywaniu problemów pozwoliły mi osiagnąć obecne stanowisko.
Dla wybierających się właśnie na ten wydział warto wspomnieć, iż kadra jest bardzo dobrze przygotowana i wymagająca, co pozwala zdobyć naprawdę dobre wykształcenie. Systematyczność, dokładność oraz szerokie spojrzenie na otaczający nas świat bardzo pomagają w przyswojeniu materiału wykładanego na tym Wydziale. UZ, pozwalając mi na kontynuację nauki (od czwartego roku studiów) w trybie indywidualnym, dał mi szansę na równoległe rozpoczęcie studiów na innej uczelni, poza granicami Polski. Wymagało to oddzielnych sesji, egzaminów oraz zaliczeń... i tu chciałbym podziękować wykładowcom za ich elastyczność oraz wyrozumiałość.
Dziś pracuję w Genewie, w głównej siedzibie firmy, która zajmuje się wprowadzaniem najnowszych rozwiązań, zarówno hardwarowych jak i softwarowych na rynek telewizji cyfrowej. Firma projektuje i sprzedaje dekodery do odbioru telewizji cyfrowej. Obecnie odpowiadam za rozwój oraz utrzymanie biznesu w segmencie produktów kablowych na terenie całej Europy.
Przedmiotów ścisłych ciężko się nauczyć „na pamięć”, ale jeśli się je raz zrozumie, to wszystko zaczyna być takie łatwe ...
Powodzenia!

Marta Wawrzyniak
Obecnie mieszkam w Anglii, gdzie pracuję jako analityk finansowy w firmie konsultingowej analizując trendy cenowe gazu i elektryczności w UK.
W Anglii jest niewielu wykształconych matematyków, dlatego mając tytuł magistra matematyki, dobrą znajomość języka i obsługi komputera łatwo jest znaleźć pracę.
Studia w Zielonej Górze bardzo mile wspominam. Uważam, że jest to sympatyczne miasto dla studentów.
Wiekszość studentów uważa, że najtrudniejszy jest pierwszy rok, ale tak naprawdę poziom nauki był wysoki przez wszystkie lata. Osobiście zależało mi na dobrych ocenach, dlatego przykładałam się do wszystkich egzaminów. Lubiłam większość przedmiotów wykładanych na Wydziale Matematyki, Informatyki i Ekonometrii dlatego z chęcią się uczyłam i nigdy nie miałam problemów z zaliczeniami. Uważam, że jak komuś zależy na studiach, przykłada się do nauki i interesuje go kierunek, który studiuje, to nie ma problemu z zaliczeniem sesji egzaminacyjnej.
Moja rada dla przyszłych studentów to regularne uczęszczanie na wykłady i inne zajecia, ponieważ zawsze lepiej jest zrozumieć wykładowcę, który podkreśli co jest szczególnie ważne i na co zwrócić uwagę.
Polecam wybór szczególnie naszego Wydziału, który ma bardzo dobre kontakty z zagranicznymi uczelniami, to znaczy, że studenci mają różne możliwosci międzynarodowych wyjazdów. Ja osobiscie po trzech latach na UZ wyjechałam do Holandii na dwuletni program magisterski. Za dobre wyniki w nauce dostałam stypendium, które umożliwiło mi studia na tamtej uczelni. Studia zagraniczne to prawdziwa szkoła życia, która nauczyła mnie nie tylko języka angielskiego, ale również niezależności i życia w obcym kraju. Dzięki temu wyjechałam do Anglii i dużo łatwiej mi było znaleźć dobrą pracę.
Mogę powiedzieć, że studia na kierunku matematyka otworzyły mi drzwi na świat, aczkolwiek trzeba ciężko pracować i nie zmarnować szansy jaką UZ oferuje swoim studentom.
Pozdrawiam
Marta