Mapa strony

INSTYTUT MATEMATYKI

Doktorat Honoris Causa prof. Lecha Górniewicza (2013)

Profesor Lech Górniewicz

Profesor Lech Górniewicz, wybitny polski matematyk, badacz teorii punktów stałych i ich zastosowań w równaniach i inkluzjach różniczkowych, urodził się 4 stycznia 1941 roku w Budkowie. Po ukończeniu studiów w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Gdańsku podjął pracę na stanowisku asystenta w tej uczelni. W latach 1968 - 1975 był zatrudniony w Oddziale Instytutu Matematycznego PAN w Sopocie, uzyskując w 1971 roku stopień naukowy doktora nauk matematycznych. Stopień doktora habilitowanego otrzymał w 1975 roku i został zatrudniony na stanowisku docenta na Uniwersytecie Gdańskim. Tytuł naukowy profesora nauk matematycznych uzyskał w 1984 roku. Od tego czasu był zatrudniony na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie pracował 27 lat. Po przejściu na emeryturę w 2011 roku, podjął pracę na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Profesor Lech Górniewicz posiada bogaty dorobek naukowy. Najobszerniejszą jego część (120 pozycji) stanowią artykuły naukowe opublikowane w czasopismach matematycznych o wysokiej randze międzynarodowej. Istotne miejsce w dorobku naukowym Profesora zajmują Jego wydawnictwa monograficzne. Z ośmiu monografii dwie zostały wydane przez Kluwer Academic Publishers, dwie przez wydawnictwo Springer-Verlag, jedna przez wydawnictwo De Gruyter, a trzy pozostałe przez wydawnictwa krajowe, w tym przez Instytut Matematyczny PAN. Szczególne miejsce na tej liście zajmuje współautorska monografia Topological Fixed Point Theory of Multivalued Mappings. Została ona wydana w 1999 roku przez Kluwer Academic Publisher i wznowiona w 2006 roku przez wydawnictwo Springer, które planuje obecnie jej digitalizację.

Profesor Lech Górniewicz cieszy się niekwestionowanym uznaniem w międzynarodowym środowisku matematycznym. Był profesorem wizytującym na uniwersytetach w Moskwie, Montrealu, Bonn, Sherbrooke, Calabrii, Monachium, Florencji, Rzymie. Uczestniczy w kolegiach redakcyjnych wielu czasopism matematycznych o zasięgu międzynarodowym: Fixed Point Theory and Applications (USA), Set Valued Analysis (Włochy), Journal of Fixed Point Theory (Indie), Advances In Fixed Point Theory (Kanada), Fixed Point Theory (Rumunia, redaktor naczelny), Nonlinear Analysis Forum (Korea), Topological Methods in Nonlinear Analysis, Reports on Mathematical Physics (Polska). Profesor jest również członkiem kolegium redakcyjnego czasopisma Discussiones Mathematicae Control and Optimization wydawanego przez Uniwersytet Zielonogórski.

Profesor Lech Górniewicz posiada znaczące osiągnięcia dydaktyczne i organizacyjne. Wypromował piętnastu doktorów nauk matematycznych, z których czterech uzyskało stopnie naukowe doktora habilitowanego, a dwóch z nich uzyskało już tytuł profesora. Był członkiem Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułu Naukowego, członkiem Komitetu Nauk Matematycznych PAN, członkiem Rady Naukowej Instytutu Podstaw Informatyki PAN i wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Przez wiele lat kierował pracami Centrum Badań Nieliniowych im. J. P. Schaudera. Pełnił również funkcje Dziekana Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego WSP w Słupsku, Dyrektora Instytutu Matematyki UG i Instytutu Matematyki UMK oraz Kierownika Katedry Analizy Nieliniowej na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.