Mapa strony

INSTYTUT MATEMATYKI

Prestiżowe wyróżnienie z udziałem dr Janusza Jabłońskiego na wystawie w Szanghaju

Naukowcy Uniwersytetu Zielonogórskiego tworzą nowe teorie oraz koncepcje jak również innowacyjne rozwiązania a przy wsparciu Parku Naukowo-Technologicznego UZ aktywnie uczestniczą w pracach badawczo rozwojowych również na rzecz otoczenia gospodarczego.

Rezultaty badań pracowników Uniwersytetu Zielonogórskiego są wdrażane i skutecznie komercjalizowane. W zakresie skutecznej komercjalizacji osiągnięć naukowców jest przykład komercjalizacji patentu przez Park Naukowo Technologiczny Uniwersytetu Zielonogórskiego. Rozwiązanie dr inż. Janusz Jabłońskiego z Instytutu Matematyki (wcześniej Wydziału Matematyki Informatyki i Ekonometrii) zatytułowane „System szyfratora z kluczem jednorazowym” uzyskało ochronę patentową w roku 2014 (patent nr 218339) w tym samym roku uzyskało również podwójne wyróżnienie w XIV Konkursie Polski Produkt Przyszłości. Następnym etapem współpracy była komercjalizacja patentu przez Spółkę Celową Park Naukowo Technologiczny Uniwersytetu Zielonogórskiego, polegająca na sprzedaży licencji na opatentowane rozwiązanie. Patent autorstwa pracownika Instytutu Matematyki został skomercjalizowany między innymi w ramach projektu o nazwie „CryptONE – bezwzględnie bezpieczny krypto procesor” finansowanego ze środków Programu Operacyjnego Innowacyjny Rozwój (POIR) a zrealizowanego przez Firmę Digital Core Design z Bytomia. Kierownikiem merytorycznym projektu był pracownik Instytutu Matematyki dr inż. Janusz Jabłoński, a w ramach projektu powstał IP-Core pierwszego polskiego krypto procesora. We wrześniu 2019r. na konferencji branżowej „Design & reuse” poświęconej modułom wirtualnym (IP Core) w Szanghaju firma DCD z Bytomia za tenże „CryptOne – bezwzględnie bezpieczny krypto procesor” otrzymała prestiżową nagrodę „2019 Most innovative IP of the year”.

Kryptografia z kluczami jednorazowymi zaproponowana przez dr inż. Janusza Jabłońskiego pracownika Zakładu Zastosowań Informatyki w Instytucie Matematyki spełnia wymogi dotyczące definicji „uwierzytelniania dynamicznego” sformułowanej w Rozporządzeniu Wykonawczym Komisji (UE) 2015/1502 z dnia 8 września 2015 roku i obowiązuje od 29 września 2015r w odniesieniu do Mechanizmów Uwierzytelniania obowiązujących również w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. „w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych” popularne RODO obowiązujące od 28 maja 2018r jak również w Dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2366 z dnia 25 listopada 2015 r. „w sprawie usług płatniczych w ramach rynku wewnętrznego” popularne PSD2 obowiązującego od dnia 14 września 2019r. Podnoszenie poziomu Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni jest nieuniknione i nierozerwalnie związane z bezpiecznymi metodami uwierzytelniania dostępu do zasobów cyfrowych bez względu czy to będzie usługa w bankowości elektronicznej, zakupy internetowe czy tez autonomiczny pojazd lub infrastruktura Internetu.

Kolejnym celem możliwym do osiągnięcia według pracownika Instytutu Matematyki dr inż. Janusza Jabłońskiego jako autora patentu, przy udziale PNT Uniwersytetu Zielonogórskiego jako Podmiotu uczestniczącego w komercjalizacji jest urzeczywistnianie koncepcji województwa Lubuskiego jako Zielonej Krainy Nowoczesnych Technologii poprzez doskonalenie rozwiązań oraz metod i zabieganie o wykorzystanie dotychczasowych osiągnięć na rzecz realizacji „dowodu osobistego” z polską warstwą cyfrową i w oparciu o polskie rozwiązanie kryptograficzne spełniającego najwyższe wymogi Bezpieczeństwa.