Matematyka i kredki
W poniedziałek 10 lutego 2020 roku na Wydziale Matematyki, Informatyki i Ekonometrii odbyły się warsztaty matematyczne z cyklu „Matematyka i kredki”, które poprowadził dr Jacek Bojarski. W zajęciach wzięli udział uczniowie klasy drugiej Szkoły Podstawowej nr 21 w Zielonej Górze oraz ich wychowawczyni Darosława Drewniak.
Dr Jacek Bojarski ze znaną sobie swobodą i świetnym podejściem do najmłodszych słuchaczy wprowadził uczniów m.in. w tematykę kolorowania grafów. Uczestnicy warsztatów mieli okazję nie tylko dowiedzieć się, czym jest dowód empiryczny, ale również przeprowadzić jeden z nich. Zadaniem uczniów było bowiem pokolorowanie mapy politycznej Polski jak najmniejszą liczbą barw w taki sposób, by każde dwa kraje mające wspólną granicę otrzymały inne kolory. Wszyscy z dużym zaangażowaniem przystąpili do rozwiązywania tak postawionego problemu i wielu drugoklasistów szybko odkryło, że do pokolorowania otrzymanej mapy wystarczą zaledwie cztery kolory. W ten sposób udało im się przeprowadzić empiryczny dowód twierdzenia o czterech barwach. Po kolorowaniu map przyszedł czas na zapoznanie się z zupełnie nowym dla uczniów pojęciem - pojęciem grafu. Doktorowi Jackowi Bojarskiemu z powodzeniem udało się wyjaśnić drugoklasistom czym jest graf, jakie jest jego zastosowanie w praktyce, a nawet zainteresować słuchaczy nierozwiązanymi dotąd problemami. Wielką frajdą dla dzieci okazała się również zaproponowana przez prowadzącego gra w kolorowanie grafów, która wzbudziła niemniej emocji niż niejedna gra komputerowa.
Dzieci były pod dużym wrażeniem wizyty na Uniwersytecie, przekonały się, że wystarczy trochę ciekawej matematyki i kilka kredek, by bardzo interesująco spędzić czas i oryginalnie rozpocząć nowy semestr szkolny. Niewątpliwie doktorowi Jackowi Bojarskiemu udało się rozbudzić matematyczną ciekawość najmłodszych, którzy już namawiają swoją wychowawczynię na powtórzenie przygody na Wydziale Matematyki, Informatyki i Ekonometrii.
dr Ewa Sylwestrzak-Maślanka
Instytut Matematyki
Galeria zdjęć



